Arşiv
Anasayfa   ›    Derneğimiz
Chihuahua Nasıl Bir KöpektirCHİHUAHUA; Çok enerjik, hareketli bir köpek cinsidir. Cesaretleri de takdire şayandır. Yaşam süresi 12 ila 16 yıldır. Apartman ve ev ortamı için en uygun ırklardandır. Anavatanı Meksikadır. Chihuahua bilinen dünyanın en küçük köpek ırkıdır. Uzun ve kısa tüylü olmak üzere 2'ye ayrılırlar. Ağırlıkları 500gr ile 3000gr arasındadır. İdeal ağırlıkları 1.5 kg. ile 2.5 kg.dır. 1kg dan az olan ve 3 kg fazla olan Chihuahualar FCi-Kıf yarışma ve değerlendirmelerinde diskalifiye edilirler.

Chihuahualar da numaralandırma diye bir şey söz konusu değildir, dolayısıyla 0-1-2- numara gibi söylemler saçma söylemlerdir bilgisiz ve ilgisiz kişiler tarafından uydurulmuştur.

Yaşam süresi 12 yılın üzerindedir. Kökeni çok eski tarihlere kadar dayanmaktadır.

Çok enerjik, hareketli bir köpek ırkıdır. Cesaretleri de takdire şayandır. Apartman ve ev ortamı için en uygun ırklardandır. Evinize pozitif bir enerji getirecektir. 

Bakımları kolay ve zahmetsizdir. Oldukça akıllı olan bu ırk kolay eğitilebilir. Yüz yalama olmazsa olmazlarıdır, dakikalarca sizi yalayabilirler. Evin prens ve ya prensesi olmak isterler; ilgi odağı olmak onlar için vazgeçilmezdir.

Ailesini ve ortamını sahiplenicidirler bu anlamda oldukça da kıskançtırlar ve bazen oldukça da inatçı olabilirler.
Yabancılara karşı mesafelidirler.

Yavru iken iyi sosyelleştirilmelidirler; yoksa, ilerleyen dönemlerde, yabancılara karşı, ürkek hatta saldırgan olabilirler.

Bu ilerleyen dönemlerde havlama sorunu yaşamanızı da önleyecektir.

Dünyanın her tarafında; çok tercih edilen, bu minik dostlarımız, hayatınıza yepyeni heyecan ve mutluluklar katacaktır...