Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu
Anasayfa   ›    Derneğimiz

                

KÖPEK IRKLARI VE KİNOLOJİ FEDERASYONUDerneğimiz 2015 yılından beri Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu üyesidir.

Federasyonumuz:

Türkiye’de 2006 yılında kurulan Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu ( KIF ), merkezi Belçika'da olan, Tüm Dünyadaki, Köpek Irklarının Ülkeler adına kayıt altına alınması ve kayıtlı ırkların soy kütük belgelerinin ,uluslararası geçerliliğini, köpek ırklarının gelişimi için, bilimsel ve yönetsel organizasyonların düzenleyicisi olan FCI’ a (Fédération Cynologique Internationale) 09 Haziran 2015 tarihinden itibaren yarı üyesi olarak kabul edilmiş, 6 Kasım 2017 tarihinde ise 68 oy kullanan ülkenin 64 tanesinin oyunu alarak ki, bu FCI tarihinde bir rekor ve ilktir, FCI tam üyesi haline gelmiştir.  KIF, ülkemizi Dünya içinde Kinoloji ve köpek ırkları ile ilgili temsil etme yetkisine sahip tek organizasyondur.

 

   FCI (Fédération Cynologique Internationale) Uluslararası Köpek Irkları ve Köpekle İlgili Konuların Organizasyonudur. Her ülkeden bir tane olmak üzere 99 üyesi ve/veya anlaşmalı ortağı vardır ve bunların her biri kendi soy kütüklerini tutar, ait oldukları ülkede üretilen köpekler için kendi soy kütüğü belgelerini düzenler ve kendi hakemlerini yetiştirirler. FCI soy kütüğü belgeleri ile hakemlerin üyesi ülkelerde karşılıklı olarak tanınmaları ve kabul görmelerini sağlar. 353 saf kan ırkı tanımaktadir. (2020 itibariyle)

 

   Federasyonumuzun amacı, tüzüğümüzün 4.ncü maddesinde belirtildiği gibi, ülkemize ait köpek ırklarının (Kangal, Akbaş, Aksaray Malaklısı, Kars Köpeği, Zerdava, Tonya Finosu, Türk Kopoyları, Sultan Tazısı ve başkalarını içermektedir. ) uluslararası platformda ülkemiz adına tescil edilmesinin sağlanması, FCI’ca kabul edilmiş diğer köpek ırklarına mensup köpeklerin FCI (Fédération Cynologique Internationale) üyesi kurumlarca tüm dünyada uygulanmakta olan üretim kriterleri ile üretimlerinin yapılmasını sağlamak ve kayıt altına almaktır.

 

   Kayıt altına alınan köpeklere düzenlenen Soy Kütük Belgeleri (Şecere) üzerinde yazan bilgiler Dünya ‘da FCI üyesi 99 ülke ve FCI anlaşmalı 3 ülkede (Amerikan Kennel Club (AKC), Canadian Kennel Club (CKC) ve İngiliz Kennel Club (KC)) doğruluğu kabul görmektedir.

 

  Sonuç olarak Üretici-yetiştirici ve köpek sahiplerinin sorumluluklarının yerleştirilmesi ile ülkemizde sokak köpeği kavramın da zaman içinde ortadan kalkacağını bilmekteyiz.

  Şu anda Federasyonumuza üye Irk Derneği sayısı 27'ye (2019) ulaşmış ve üye sayımız her gün yeni kurulan ve Federasyonumuza üye olmak için başvuruda bulunan yeni dernekler ile artmaktadır.

 

   Federasyonumuz, kuruluşundan itibaren, soy kütüğü uygulamasına temel teşkil eden, Kayıt Organizasyonları, üretim faaliyetlerinin kontrolü açısından, gerekli olan ırk standartları, değerlendirme organizasyonları ve ırk standartları uygunluk yarışmalarını, seminerleri, dernek ve köpek severlerden gelen talepler üzerine, yurdun bir çok yerinde, programlı olarak düzenlenmektedir.

 

  Bu yoğun çalışma ile KIF Soy Kütüğü'ne kaydedilen köpeklerin sayısı, her gün hızla artmakta ve ayrıca yerli ırkların gerçek, yozlaşma olmamış durumları ile FCI nezdinde ülkemiz adına kaydedilmelerini sağlamak için, gerekli olan ırk standardı hazırlanması ve gen haritası tespit çalışmaları Kangal Çoban Köpeği ve Akbaş Çoban Köpeği Irkları için başlatılmış, Kangal Çoban Köpeği Irkı ile standart belirlenmiş, ilgili çalışmalar tamamlanmıştır. (FCİ tarafndan tanınmıştır) son olarak Zerdava köpeğimizin standartları yazılmıştır.
 

   KIF, Türkiye`de çok önemli olan bir gerekliliği yerini getirmekte ve ülkemizde pek çok ilke imza atarak, yoluna devam etmektedir.

  • Köpek ırkları federasyonu logo