Chihuahua Sahiplenme
Anasayfa   ›    Faydalı Bilgiler

              Chihuahua Sahiplenme


   Saf kan bir chihuahua sahiplenmenin tek yolu Şecereli bir Chihuahua Sahiplenmektir.

   Sahiplenmede Dikkat etmeniz gereken bazı Hususlar:


  - Sahiplenmek istediğiniz Chihuahuanın Pet Kalite mi Show Kalitemi olduğunu belirleyiniz.

  - Şeceresinin A Tipi Şecere mi yoksa B Tipi Şecere mi kontrol ediniz. Şecerelerin, Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonunca (KIF) verilmiş olan Uluslararası Kinoloji Federasyonu (FCİ) Şeceresi olmasına dikkat edin.

  - Aldığınız köpeğinizin Şeceresini teslim alırken Mutlaka!! Şeceresinin üzerine aldığınız kişi tarafından Tüm Hakları ile devrettim yazıp imzalattırınız. Böylece ileride mağduriyet yaşama ihtimaliniz ortadan kalkar. Bazı üreticiler Şecerelerin üzerine tüm hakları ile devir ettim yazmayarak ileride köpeği üzerinize almanıza, şecereli üretim yapmanıza ve şecereli köpeklerle eşleştirilip, yavrularınıza Şecere çıkartmanızı engelleyebilirler.

  - Sahiplenmeyi iyi bir üreticiden yapınız, böylece kendinize bir danışman da edinmiş olursunuz.

  - Üreticinin Bir Derneğe ve Federasyona bağlı olarak mı üretim yaptığına dikkat ediniz.

  - Sahiplendiğiniz köpeğinizi ücretli aldıysanız; ödemesini banka yolu ile yapıp dekontunu saklayınız.

  - Satış sözleşmesi düzenleyip karşılıklı olarak imzalayınız.

  - Mümkünse bir veteriner marifeti ile Microchip'ini kontrol ettirin ve Şecere üzerinde yazan no. ile karşılaştırınız.

  - Şecere de yazan renk ile köpeğinizin renginin aynı olduğunu teyit edin.

  - Petpasaportunu (aşı karnesi) ni teslim alın ve aşılarıyla, iç parazit tedavilerinin eksiksiz olduğuna dikkat edin.

  - Varsa köpeğin yarışma derecelerinin belgelerini alın.

  - Varsa 'İngrus' kayıtlarını inceleyiniz.

  - Eğer yurt dışından bir sahiplenme yaptıysanız Şeceresini Mutlaka isteyiniz. Puppy card, Petpasaport Şecere Değildir. (şeceresinin FCİ üyesi bir federasyondan alınmış olmasına dikkat ediniz.)

  - Yurt dışından yapılan sahiplenmeler de, köpek size şeceresiz olarak gönderilebilir, şeceresini istediğinizde bunun için extra para talep edilebilir. Yurt dışı bazı sitelerde uygun diye gördüğünüz fiyatlar size daha sonra çok pahalıya mal olabilir. Lütfen Dikkat!! ediniz. 

  - Pet shoplardan sahiplenme yapmayınız.......

  - Bazı üreticilerin, size Yavrunun anne ve babası şecereli ama yavruların şeceresi yok, ben uğraşamıyorum, çok prosedür var, gibi söylemleri ile karşılaşabilirsiniz. Bir köpeğin Şeceresinin olması üretime uygun olduğunu göstermez, üretimde kullanılabilmesi için 'üretim Değerlendirmesi' alması gerekir. İşte şeceresi olup da; köpeklerine, üretim değerlendirmesi, alamayan kişiler ve ya kurallar çerçevesinde bir köpeğin ancak yılda bir kez hamile kalması işine gelmeyen kişiler bu tür söylemlere baş vurabilirler...

  - Yine, aslında şeceresi var, eğer isterseniz şu kadar para vermelisiniz. (genellikle fahiş bir fiyat) diyerek, kişileri korkutarak kandırmaya çalışırlar. Tüm bu durumlar için dikkatli olunmalıdır.

  - Bazı pet-shoplar veya satıcılar, 'bizim yavrularımız, en iyi üreticilerden, gelmiştir' diyebilirler; ancak hiç bir iyi üretici Şeceresiz üretim yapmaz. Şecere, yok ise, 'SAF KANLIK' iddia edilemez ve ıspatlanamaz. Şeceresiz üretim, kontrolsüz ve kuralsız üretimdir.

  Unutmayınız! Şecereli olarak, sahiplendiğiniz, her köpek için, her hangi bir, olumsuzluk yaşadıysanız; Şeceresinin FCİ-KIF Şeceresi olması şartı ile, şikayetlerinizi Derneğimize ve ya Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonuna (KIF) iletebilirsiniz.

  Şecereli üretim yapan üreticilerin, şeceresiz üretim yapması mümkün değildir...  Her türlü şikayetinizi bize ulaştırabilisiniz.                             Chihuahua Irkı ve Kinoloji Derneği