Köpeklerde Şecere Nedir
Anasayfa   ›    Faydalı Bilgilerşecere
                                                ŞECERE (SOY KÜTÜĞÜ BELGESİ)

   Bir ırkın ırk garantisi sadece; Soy Kütüğü Belgesi- Şecere dir. Bunun dışında; ırk garantilidir, micro chiplidir, aşıları tamdır, petpasaportlu, puppycard v.s gibi tanımlamalar köpeğin ırkı ile ilgili hiç bir anlam ifade etmez.
   Peki; nedir bu Şecere (soy kütük belgesi) ? : Bu belge; Tüm Dünyada, Köpeklerle ilgili kurulmuş olan, bazı kurumlar ve ya clublar tarafından, ilgili köpeklerin, kayıt altına alındıklarını ve takiplerinin yapıldığını gösteren, belgedir. Aile içi çifleşmelerin, önüne geçilmesinin yanı sıra; genetik arazların, yeni nesillere aktarımının, önüne geçilmesi, hususu, açısından da, çok önemlidir. Soy Kütüğü Belgesine (Şecere) sahip olan bir köpek; belli kurallar ve kontroller altında, üretilmiştir, ırkının tüm özelliklerini taşıyor demektir. Aynı zamanda sağlıklı, sürekli kontrol altında, hayvan sağlığı ve hakları çerçevesinde üretildiğini, bakımının sağlandığını da belgeler.
   Ülkemizde ki; en büyük, köpek federasyonu; Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu (KIF)'dur. Federasyon; Dünya da 94 ülkenin yanı sıra, Abd, İngiltere ve Kanada'da tanınan Fédération Cynologique Internationale (FCİ) tam üyesidir. FCİ 346 köpek ırkını tanımaktadır. Kıf tarafından verilen Soy Kütüğü Belgeleri, anılan ülkelerde de, geçerlidir. Derneğimiz de, Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu üyesidir.

   Kaç Tip Şecere Var ? : İki tip Şecere vardır. A Tipi ve B tipi kayıt (şecere)

   A Tipi Şecere : A tipi kayıt demek: Köpeğin en az; 3 kuşak soy ağacını, gösteren bir belgeye sahip olduğunu gösteriyor olması anlamına gelir. A class-klas olarak da bilinir.

   B Tipi Şecere : Eğer; köpeğin 3 kuşak öncesi, ebeveynlerini gösteren bir belgesi yok ve köpek ırkının standartlarını taşıyorsa, bu köpek ırk olarak, kayıt edilir ve köpek için B TİPİ denilen, yani 3 kuşak bilgilerini değil de, sadece kendi bilgilerini gösteren, bir şecere (soy kütük belgesi) hazırlanır. Bu ve bunun gibi, (şecereli) köpeklerin eşleşmesiyle, 3 kuşak sonra yavrular, şecerede ki boş yerleri doldurmuş olarak, A TİPİ şecere almaya hak kazanmış olurlar. İlk kez kayıt olacak köpeklere B tipi Şecere verilir. Köpeklerini ilk defa, kayıt altına almak isteyen köpek sahipleri; köpeklerini bulundukları şehirde veya yakın yerdeki kayıt etkinliklerinde ve ya yarışmalarda ilgili hakeme götürerek; değerlendirme yaptırıp ve kayıt evrakı tanzim ettirerek, soy kütük belgelerini alabilirler. Değerlendirme için; köpeğinizin 9 aylıktan büyük olması gerekmektedir. Kayıt esnasında veteriner hekim tarafından; takılmak üzere, köpeğin kimlik numarası olacak, bir microchip teslim edilir ve ya görevli tarafından bizzat takılır. (eğer yoksa)
   Kayıt etkinlik ve yarışma bilgilerini, derneğimiz web sayfasında, Federasyonumuzun web sayfasında ve sosyal medya sayfalarımızda bulabilirsiniz.
   Köpek Irkları ve kinoloji Federasyonunca, 2019 yılı için, belirlenen fiyatlar için:  www.kif.org.tr ile iletişime geçebilirsiniz.
   
   Tarafımıza ilettiğiniz ; şecere ne demek-nasıl alınır-kim tarafından verilir- aldığım köpek için A klas dediler ama belge vermediler-PET SHOP!!!tan aldığım köpek ile ilgili verilen belge, şecere değilmiş-Pet pasaport aynı zamanda şecere belgesi değil mi -Köpeğim pincher a benziyor-neden piyasada ucuza chihuhualar (şivava) var-Ben yarışmalara katılmıyorum neden şecere alayım-neden dernek üyesi olayım- gibi sorun ve sorularınıza umarım yanıt verebilmişizdir.

    Tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

   CHİHUAHUA IRKI VE KİNOLOJİ DERNEĞİ  • kıf köpek şeceresi arka yüzü
  • KIF Köpek Şeceresi Ön Yüz