Sıkça Sorulan Sorular
Anasayfa   ›    Faydalı Bilgiler
Soru: Derneğinize nasıl üye olabilirim?
Cevap: Dernek üyesi olmasında, kanunen engeli olmayan her Türk vatandaşı ve Türkiye'de oturum izni bulunan, yabancı uyruklu herkes, derneğimize üye olabilir. Üyelik için Sitemiz üzerinden indirebileceğiniz Üyelik Sözleşmesini doldurup; 120 tl aidat ücretini ödediğinize dair banka dekontunun, tarafımıza ulaştırmanız yeterlidir. Üyeliklikleri kabul edilmeyenlere, aidatları iade edilir.
Soru: Neden Aidat Ödüyoruz?
Cevap: Dernekler; Dernekler mevzuatı gereğince yönetilirler ve yönetmeliklere uymak zorundadırlar. Dernek ofis kirası-stopaj ödemesi-Dernek deferlerinin yıllık onayları-internet sitemizin yapımı ve bakımları-yapılan etkinlikler için yer kiralanması-getirilen uzman ve hakemlerin ücretleri ile masrafları-sertifika basım v.s gibi tüm masraflar
aidatlar sayesinde karşılanmaktadır.

Soru: Gelir ve Gelirler Nasıl Denetleniyor?
Cevap: Derneğimiz Genel kurullarında, tüm üyeler tarafından seçilen 3 asil 3 yedek Denetim Kurulu denetleme görevini, tüm üyeler adına yerine getirir. Hazırlanan raporlar, dernekler masasına düzenli olarak yollanarak, devlet tarafından da denetleme yapılmaktadır. Ayrıca, her üye, Genel kurul,Mali genel kurul ve olağan üstü genel kurullarda gelir-gider tablolarını isteyip, inceleyebilmektedirler.

Soru: Sizde satılık Chihuahua var mı?
Cevap: Hayır. Biz, dernek olarak, köpek sahiplendirme yapmıyoruz. Fakat; kayıtlı üreticilerimizle temasa geçebilirsiniz. Derneğimiz üyesi Chihuahua Üreticileri

Soru: Şecere nedir?
Cevap: Şecere; köpeğinizin, Alt soylarını gösteren, Soy kütüğü belgesidir.Türkiye'de Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu tarafından verilir.

Soru: Petpasaport Şecere yerine geçer mi?
Cevap: Hayır. Petpasaport köpeğinizin bilgi,aşı ve tedavi kayıtlarının tutulduğu defterdir.

Soru: Köpeğimin Şeceresi yok nasıl Şecere alabilirim?
Cevap: Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonunun, düzenlediği yarışma ve kayıt etknliklerine, başvurarak köpeğinizin değerlendirilmesini, isteyebilirsiniz. ( Min. 9 aylık olmalı) Değerlendirme neticesinde en az iyi not alıp chihuahua olduğu tespit edilen köpeğinize B tipi Şecere Soy Kütük belgesi verilir. Microchip yoksa, microchip uygulaması yapılır. Derneğimiz 2019 yılı içerisinde; chihuahua ırkının dejenere olmasının önüne geçilmesi amacı ile B tipi Şecere için alınması gereken notu 'Mükkemmel' olarak revize edecektir. Bu sebeple şecere almak isteyen chihuahua sahiplerinin acele etmesinde ve kayıt etkinliklerini takip edip katılması önemle tavsiye edilir.
Not: 25 Ekim 2019 tarihinden sonra b tipi kayıt için Chihuahuanzn en az 'Mükemmel' değerlendirme notu alması gerekecektir.

Sorı: B Tipi Şecere ile yarışmalara katılabilirmiyim?
Cevap: Evet. B Tipi Şecere ile ulusal tüm yarışmalara girebilirsiniz. Uluslararası, yarışmalara katılamazsınız.

Soru: Yarışmalarda Tasma ve Ağızlık kullanılıyormu?
Cevap: Yarışmalarda tüm ırklar tasma kullanmak zorundadırlar. Bu tasmalar her ırk için farklı olabilir. Ring tasması olarak adlanrılırlar. Köpekler yarışmalarda ağızlık kullanmazlar. Ağızlık kullanmasını gerektirecek kadar agrasif köpekler yarışmalara alınmazlar. Diskalifiye edilirler.

Soru: Şecereli köpeğim ile şeceresiz bir köpeği çifleştirebilirmiyim?
Cevap: Hayır. Durumun tespiti halinde; Federasyon ve Dernek tarafından, ceza alırsınız.(bknz.http://www.kif.org.tr/)

Soru: Şecereli her köpek Üretimde Kullanılabilir mi?
Cevap: Hayır. Üretimde kullanılacak köpeklerin üretim değerlendirmesi almış olması gerekmektedir.Chihuahuanızın 9 aylık olduktan sonra değerlendirme alması ve en az iyi notu alması gerekir.) 9 aylıktan önce almış olduğu değerlendirmeler geçerli değildir.

Soru: Yarışmalarda neye göre değerlendirme yapılır?
Cevap: Yarışmalarda Chihuahua ırkı standartları  değerlendirilmesi yanı sıra handler ile köpeğin uyumu ringde köpeğin standartlarını gösterebilmesi değerlendirilir. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Soru: Handler nedir?
Cevap: Köpeği ringde taşıyan kişidir.

Soru: Üretici İsmi Sertifikası Nedir?
Cevap: Federasyonca üretici olmak isteyen en az 1 dişi köpeği olan kişilere Uluslar arası isim sertifikası verilir. Bu isim tüm dünyada fci üyesi ülkelerce geçerli olur. Üretici ismi sertifikası: Üretim izni değildir. Üretim izni, ancak Tarım Bakanlığımızca verilir.

Soru: Chihuahua ile uçakta yolculuk yapabilirmiyim?
Cevap: Evet yapabilirsiniz. Belgeleri tam olmalıdır. Uçak için, firmaların, belli bir pet kapasitesi vardır, bu yüzden biletleme esnasında, köpeğinizle uçacağınızı bildirip, ona göre biletleme yapmalısınız. Uçak firmasının belirlediği, standartdaki case-köpek çantası içerisinde, en fazla 2 köpek, belli bir kiloyu aşmaması şartı ile yanınıza köpeklerinizi alabilirsiniz. Uçuş planından önce Mutlaka uçak firması ile görüşme yapmalısınız.

Soru: Chihuahua ile yurt dışına nasıl çıkabilirim?
Cevap: AB ve ABD köpekler için ,kuduz antikor titre testi, istemektedirler. Bu testi yaptırmadan; bu ülkelere, köpeğinizi sokamazsınız. Köpeğinizin ayrıca Microchip'inin olması da şart'tır. Ayrıca tüm aşılarının tam olduğunu gösteren veteriner kaşe ve imzalı petpasaport da köpekle birlikte olmalıdır.

Soru: Microchip nedir?
Cevap: Microchip köpeklerimize kalıcı olarak, pirinç tanesi büyüklüğünde; enjekte edilen teknolojik, zararsız bir alettir. 15 haneli benzersiz, bir numaraya sahiptir. Bu numara köpeğinizin kimlik no'su gibidir. 2021  yılında tüm köpeklere microchip takmak zorunlu hale gelmiştir. İlgili kanun yürürlüğe girmiştir.

Not:
Önceleri chiplerin biraz büyük olmaları sebebiyle microchip taktırmakta imtina edenler olmuştur. Ancak yeni microchipler (ufak tip) ile bu sorun ortadan kalkmıştır. (şecereli tüm köpeklerde, microchip olması zorunludur)

Soru: Kuduz Antikor Titre Testi Nedir. Nerede- Nasıl Yaptırılır?
Cevap: Bu test köpeğinize yapılan kuduz aşısının tutup tutmadığıı belirleyen testtir basit anlatımla. Gıda Hayvancılık Tarım Bakanlığı Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü tarafından yapılmaktadır. Veterineriniz aracılığı ile kuduz aşısından, en erken 30 gün içinde, köpeğinizden alınan 1 ml kan, gerekli soğuk zincir şartlarında, ilgili kuruma gönderilir.
Gönderi ile birlikte ödemenin yapıldığını gösteren dekont da yollanır.Sonuçlar ortalama 15 gün zarfında elinize ulaşır. Adı anılan ülkelere seyahatinizden en az 3 ay önce bu testi yaptırmış olmanız gerekmektedir. https://vetkontrol.tarimorman.gov.tr/merkez/Duyuru/20/Kuduz-Antikor-Titre-Tayin-_favn_-Testi-Duyurusu

Soru: Yolculuk öncesi nasıl önlemler almalıyım?
Cevap: Yolculuk öncesi, kusma v.s sorunların önüne geçilmesi amacıyla, köpeğinize yolculuk öncesi mama vermemelisiniz.

Soru: Köpek kabul eden oteller varmı?
Cevap: Köpek kabul eden oteller Türkiyede de Dünyada da çokca mevcuttur. Otel arama sitelerinden filtreleri kullanarak bulunabilirler. Ayrıca Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonumuz etkinlikleri öncesinde ilgili bölgede ki köpek kabul eden otel-hotel ve pansiyonları yayınlamaktadır.

Soru: Köpeğim Saf kan Chihuahua mı nasıl anlarım ?
Cevap: Bunun cevabını verebilecek tek belge Şecere- Soy kütük belgesi dir. Bunun dışında hiç bir belge, söz ve garanti; saf kanlılığı gösteremez. 

Soru: Köpeğim diğer Chihuhua'lara benzemiyor. Neden?
Cevap: Muhtemelen köpeğiniz (mix) kırmadır. Her hangi bir hastalık ve ya anamolisi olabilir.

Soru: Yurt Dışından Şecereli köpek aldım Türkiye de Geçerli mi?
Cevap: Şecere veren makam FCi üyesi ise; bu şecereyi Federasyonumuzca tr'ye çevirmeniz gereklidir. FCİ üyesi olmayan kurumların Şecereleri geçerli değildir.

Soru: Yurt Dışından köpek getirmek güvenlimi?
Cevap: İnternet üzerinden bu tip sahiplenmeler maalesef beraberinde bir çok sorun getirmektedir. Dolandırılma-sahte belge-sahte resimler v.s.. Yurt içinden kayıtlı bir üreticiden sahiplenme daha güvenli olacaktır.

Soru: Pet shop'lardan chihuahua alınır mı?
Cevap: Asla bunu önermiyoruz. Pet shoplardan köpek sahiplenmeyiniz. Hangi şartlarda getirilmiş-üretilmiş-çalıntı mı v.s olduklarını bilmiyoruz...

Soru: Köpek Değerlendirme Etkinliklerine Nasıl Katılabilirim
Cevap: Değerlendirmenin yapılacağı yere etkinliğin başlama saatinde gidiniz. Alandaki İdare masasına baş vurup; değerlendirme yaptırtmak istediğinizi söyleyerek, evrak işlemlerini yaptırınız. Sıranız geldiğinde köpeğinizin değerlendirmesi ilgili hakem tarafından yapılacaktır. Yarışma zamanlarında ki değerlendirmelerde hakemler yarışmalarda oluşan boş zamanlarda değerlendirme yapabildiklerinden bekleme zamanınız uzun sürebilir.Detaylı bilgi için tıklayınız

Soru: KIF-FCİ şecereli bir Chihuahua sahiplendim ama üretici Şeceresini bana devir etmiyor ne yapmalıyım.
Cevap: Bu gibi durumlala nadir de olsa karşılaşılmaktadır. Öncelikle üretici eğer size ben köpeği size veririm ama üretim yapmanıza izin vermem şeklinde bir beyanda bulunmamışsa ve siz kabul etmediyseniz köpeğin devrini yapmakla yükümlüdür. Köpeği aldığınızı gösterir banka dekontu, kişi ile yapılan görüşme-yazışma kopyaları v.s delil sayılabilecek evraklar ile Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonuna ve/ ve ya Derneğimize şikayet dilekçesi yazabilirsiniz. Bunun dışında savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

Sayfamız sizden gelen sorular ile sürekli güncenlenmektedir.

Sorularınız için bize yazabilirsiiniz