Kayıtlı (soy kütüğü belgeli) köpeklerde Üretim Süreci
Anasayfa   ›    Faydalı Bilgiler

        KIF (Köpek Irkları Ve Kinoloji Federasyonu) 

             ŞECERELİ KÖPEKLERDE ÜRETİM


  A ve ya B Tipi Şecere (soy Kütüğü Belgesi) sahibi Köpeklerinizin, üretimde kullanılabilmesi için ; Köpek ırkları ve Kinoloji Federasyonunca düzenlenen bir ırk değerlendirme etkinliğinde ve ya bir yarışmada (cac-cacib) köpeğin, ilgili grubun bir hakemi tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. (Chihuahua 9. grupta yer almaktadır) Değerlendirme sonucunda; köpeğin, (ilgili ırk derneğinin, farklı bir kararı yok ise), en az İYİ not alması gerekir. Köpek, değerlendirme alması için; en az 9 ay'ı doldurmuş olmalıdır. Kayıtsız köpeklerin, bu değerlendirmeyi alması sonucu, hem B tipi Şeceresi (B tipi kayıt için Chihuahuaların en az Mükemmel notu alması gerekmektedir), hemde üretimde (şecereli chihuahuaların üretim değerlendirmesi için İyi not alması gerekir.) kullanılma izni verilir. Kayıt süreci de tamamlanmış olur.

   Köpeklerinizin üretimde kullanılma yaşı; Küçük ırklarda, erkek ve dişi için,  12 aydır. Diğer ırklarda, dişi ve erkek için, 15 aydır.
   Dişi köpekler 1 takvim yılı içerisinde anca 1 kere yavrulatılabilir. Erkek köpekler ise 1 sene içerisinde en çok altı (6) dişi ile çifleşebilir. (Bazı özel durumlarda ve özel erkek köpekler için, 7. çifleşme için federasyondan izin talep edilebilir; eğer federasyonca ve derneğin olumlu görüşü ile uygun bulunursa 7. çifleşmeye de izi n verilebilir.)
   Erkek köpekler 9 yaşından sonra Dişi köpekler ise 8 yaşından sonra damızlık olarak kullanılamazlar.

   Köpeklerin; üretimde kullanılması için, gerekli prosedürün yerine getirilmesi sonrasında, eşleştirilebilirler.
   
                                                    Çifleşme Süreci 

   Çifleştirilmesine karar verilen köpekler için, EŞLEŞME BİLDİRİM FORMU alınıp, doldurulmalıdır. (bu form Federasyonumuzun internet sitesi Formlar bölümünden ve ya Derneğimizin sitesinden indirilebilir) Doldurulan bu form, varsa, ilgili ırk derneğinin, dernek üretim sorumlusuna, eğer yoksa Federasyon ofisine yollanır. Eşleşme için onay geldiğinde eşleşme yapılır. Dişi köpeğin hamile olduğunun tespiti sonrasında; EŞLEŞME ANLAŞMASI Talep edilir. (Eşleşme Anlaşması için talep formunu sitemizden doldurabilirsiniz.) İlgili görevlinin, köpekler için yaptığı inceleme sonucunda, talep uygunsa, anlaşma, Kargo ile adresinize yollanır. Dişi ve erkek köpek sahibince doldurulup imzalanan evrağın, ilgili nüshası daha sonra federasyona ulaştırılır.  Tüm bu sorumluluk DİŞİ KÖPEK SAHİBİ'ne aittir. Eşleşme anlaşması; Dernek üyelerimiz için, 100 TL dernek üyesi olmayanlar için, 250 TL olarak belirlenmiştir. (2020 itibariyle)

   Not: Köpeklerinizi eşleştirmeden önce 'Eşleşme Bildirim Formunun' doldurulup; uygundur cevabı almanız gerekmektedir. Aksi halde 'Eşleşme Anlaşması Formu' tarafınıza verilmeyeceği gibi; Şecere talebinizde reddedilebilir. Her Üretici KIF ve Dernek kurallarını bilmek ve kurumların yayınlarını takip etmekle yükümlüdür. Ben bu kuralı bilmiyordum gibi bir bahane öne süremez.

                                                   Doğum Sonrası 

    
Doğumun, gerçekleşmesinden sonra, bir hafta içerisinde, size en yakın,kıf (Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu) kayıt yetkilisinden 1.Batın Teyidi için, randevu talep edin. En kısa sürede, kayıt yetkilisi adresinize gelerek; doğan yavru ve ya yavruları anne altında kontrol ederek kayıt formunu doldurup imzalar. Ölen yavru/yavrular varsa onu da kayıt altına alır.
   2. Batın teyidi öncesi federasyondan micro chip talep edilir, yavrular 7 haftalık olduktan sonra 8. haftanın içerisinde(49-56 gün) 2. batın teyidi yapılmalıdır. Bir kıf kayıt yetkilisinden randevu talep edilir. Yavruların Microchipleri takılır. Microchip olmayan köpeklerin 2. Batın Teyidi yapılmaz. Kayıt yetkilisi; gelerek, yavruları anne altında, bir kez daha kontrol ederek; 2. batın teyidini gerçekleştirir. Microchip numaralarını kayıt eder. Artık tüm yavrular kayıt altına alınmışlardır. Talebiniz doğrultusunda Şecereleri KIF ofisi tarafından, hazırlanarak, tarafınıza gönderilir.

  Batın teyit görevlileri, batın teyitleri için ücret talep edemezler; ancak yol ücreti talep edebilirler.

 KIF  Kayıt yetkilileri listesi

   

                                         CHİHUAHUA IRKI VE KİNOLOJİ DERNEĞİ